Junior athletes, international sports stars, coaches, officials and volunteers are among the 74 finalists of the 2019 Bay of Plenty Sports Awards.
Now in its 51st year, the Bay of Plenty Sports Awards celebrates all aspects of sport from grass roots volunteers through to elite athletes.
Over 130 nominations were received for 17 awards categories including the top honours of Sportsman and Sportswoman of the Year and Supreme Award.
Among the individual finalists for 2019 are Black Ferns captain Lesley Elder, synchronised swimmer Eva Morris, golfer Luke Toomey, and All Blacks flanker Sam Cane who stage a remarkable comeback after suffering a broken neck in October 2018.
Finalists in the open team category include the women's and men's white water rafting teams who placed first and third respectively at the World Rafting Championships. They go up against the Tauranga women's volleyball and Bay of Plenty's women's squash teams as they vie for the Team of the Year honour.
Three-time Official of the Year winner Kelly Hudson from hockey and 2018 winner Greg Rieger from surf life saving once again make their mark in the officials category alongside Glen Jackson – rugby, Joanne Miller – surf life saving, and Sarah Garnett – hockey.
Triathlon features strongly in the Coach of the Year category with Craig Kirkwood and Chris Willett named finalists. They'll go up against other outstanding coaches from surf life saving, rugby union and synchronised swimming.
Among the secondary school finalists are rising stars in rugby, volleyball, kayaking, netball, sport climbing and BMX.
Finalists and winners for the Service to Sport and Secondary School Service to Sport awards, which recognise individuals for their significant contribution to sport or school sport, will be announced on the awards night.
Finalist for the Junior Sportsman of the Year award Tuhoto-Ariki Pene.
Sport Bay of Plenty sport manager Nick Chamber says the quality of nominations made the judges' task very difficult.
'The number of nominations reflects the depth of talent we have across the Bay of Plenty and our passion for sport in the region.
'On behalf of Sport Bay of Plenty I'd like to thank all those who took the time to submit a nomination and we look forward to celebrating our sports community at the awards night on November 22.”
Bay of Plenty Sports Awards will be held on Friday November 22 at the Rotorua Energy Events Centre. Tickets are on sale at sportbop.co.nz.
Finalist for the Official of the Year award Kelly Hudson.
Finalist for the Club of the Year award Lake City Athletics Club.
2019 Bay of Plenty Sports Awards Finalists
Bayleys Sportsman of the Year |
|
Sam Cane |
Rugby Union |
Callum Gilbert |
Canoe Slalom |
Luke Toomey |
Golf |
Nathan Harris |
Rugby Union |
Holland Beckett Law Sportswoman of the Year |
|
Samantha Charlton |
Hockey |
Rose Keddell |
Hockey |
Lesley Elder |
Rugby Union |
Natalie Peat |
Surf Life Saving |
Eva Morris |
Synchronised Swimming |
Donelley Sawmillers International Sportsperson of the Year |
|
Peter Burling |
Sailing |
Sam Meech |
Sailing |
Luuka Jones |
Canoe Slalom |
BayTrust Coach of the Year |
|
Craig Kirkwood |
Triathlon / Athletics |
John Bryant |
Surf Life Saving |
Clayton McMillan |
Rugby Union |
Chris Willett |
Triathlon |
Lara Teixeira Cianciarulo |
Synchronised Swimming |
Advocate Print Official of the Year |
|
Greg Rieger |
Surf Life Saving |
Kelly Hudson |
Hockey |
Sarah Garnett |
Hockey |
Joanne Miller |
Surf Life Saving |
Glen Jackson |
Rugby Union |
University of Waikato Adams Centre for High Performance Team of the Year |
|
Tauranga Women's A Team |
Volleyball |
NZ Men's Racing Team |
White Water Rafting |
Bay Of Plenty Women's Team |
Squash |
Open Women's Racing Team |
White Water Rafting |
Vodafone Junior Sportsman of the Year |
|
Hayden Wilde |
Triathlon |
Tuhoto-Ariki Pene |
Mountain Biking - Downhill |
Lochlainn O'Connor |
Surf Life Saving |
Tom Waldin |
Sports Climbing |
Eves Realty Junior Sportswoman of the Year |
|
Mahina Paul |
Rugby 7s |
Shinae Carrington |
Water Polo |
Emma Diprose |
Kick Boxing |
Ebbett Tauranga Club of the Year |
|
Mount Maunganui Surf Life Saving Club |
Surf Life Saving |
Te Puna Rugby Club |
Rugby |
Lake City Athletics Club |
Athletics |
Rotorua Mountain Biking Club |
Mountain Biking |
YMCA Open Service to Sport |
|
Embargoed until Sports Awards evening |
Toi Ohomai Institute of Technology Secondary School Sportswoman of the Year |
||
Kyra Mita |
Rotorua Lake High School |
Waka Ama / White Water Rafting |
Olivia Cummings |
Otumoetai College |
Cross Country / Triathlon |
Megan Williams |
John Paul College |
BMX |
Molly Shivnan |
Mount Manganui College |
Swimming / Surf Life Saving |
Khiarna Williams |
Trident High School |
Netball / Volleyball |
Eloise Sharpe |
Tauranga Girls' College |
Underwater Hockey |
Toi Ohomai Institute of Technology Secondary School Sportsman of the Year |
||
Jack Egan |
Aquinas College |
Canoe Slalom |
Finn Anderson |
Tauranga Boys' College |
Canoe Slalom |
Oliver Puchner |
Tauranga Boys' College |
Kayaking |
Henry Booker |
John Paul College |
Sport Climbing |
Zachary Howe |
Tauranga Boys' College |
Underwater Hockey |
Jack McManaway |
Tauranga Boys' College |
Volleyball |
NZCT Secondary School Coach of the Year |
||
Alex Fierro & Sam Thompson |
|
Mountain Biking / Cross Country |
Kelly Saunders |
Otumoetai College |
Underwater Hockey |
Ben Ormsby |
Tauranga Boys' College |
Volleyball |
Duncan By De Ley |
Tauranga Girls' College |
Rowing |
Bay Office Products Depot Secondary School Boys' Team of the Year |
|
Rotorua Boys' High School |
Golf |
Tauranga Boys' College |
Underwater Hockey |
Tauranga Boys' College |
Volleyball |
Tauranga Boys' College |
Kayaking |
Bay Cardiology Secondary School Girls' Team of the Year |
|
Otumoetai College |
Underwater Hockey |
Otumoetai College |
Volleyball |
Trident High School |
Volleyball |
Tauranga Girls' College |
Rowing |
Aurecon Secondary School Student Contribution to Sport |
||
Amy Brunt |
Western Heights High School |
Netball / Flipperball / Waterpolo |
Lucy Turner |
Katikati College |
Netball |
Michael Jones |
Whakatāne High School |
Rugby |
Marujke Hattingh |
Mount Maunganui College |
Water Polo / Swimming |
BOP Principals Association Secondary School Service to Sport |
||
Embargoed until Sports Awards evening |
0 comments
Leave a Comment
You must be logged in to make a comment.